Futsal Gliwice

Historia Futsalu w Gliwicach

Na początku 1983 roku przy niewielkim stoliku kawiarni zasiadło trzech entuzjastów sportu: Piotr Werner, sędzia piłkarski, obecnie Promotor i współwłaściciel grupy boksu zawodowego Knockout Promotions; Maciej Chudzikiewicz, trener szermierzy klubu „Piast” Gliwice; oraz Jerzy Wojewódzki, pasjonat tej odmiany piłki nożnej. To właśnie tam narodził się pomysł na zorganizowanie pierwszego oficjalnego turnieju mini-piłki nożnej, znanej wówczas jako „szóstki”, pod szyldem Klubu Sympatyków Piłkarstwa Gliwickiego. W początkowym optymizmie spodziewali się kilkunastu lub może kilkudziesięciu drużyn, ale w ciągu kilku dni zainteresowanie turniejem przerosło ich najśmielsze oczekiwania – zapisy złożyło aż 132 zespoły! Wtedy też, ze względu na dużą liczbę uczestników, zmuszeni byli zamknąć listę zgłoszeń.

Pierwszy turniej odbył się w hali sportowej przy ulicy Okrzei, a drużyny rywalizowały w grupach po trzy zespoły. Zwycięzcą okazała się drużyna „Derby Gliwice”, która pokonała „TAXI”. Przed finałem rozegrano także mecz ówczesnych drugoligowych drużyn „Piast” Gliwice i „Radomiak” Radom.

W rezultacie ogromnego zainteresowania pierwszym turniejem, konieczne stało się zorganizowanie regularnych rozgrywek w Gliwicach. Przeprowadzono eliminacje do I i II ligi, podzielone na osiem grup, z których dwie najlepsze drużyny awansowały do I Ligi, a trzecie i czwarte miejsce dało im miejsce w II Lidze. W zależności od zainteresowania, w różnych latach rozgrywki obejmowały różną liczbę lig, sięgając nawet sześciu poziomów rozgrywkowych.

W swoim szczytowym okresie funkcjonowania istniały następujące ligi: I, II, III, IV, V, VI Liga, Liga Oldbojów, Liga Super Oldbojów, Liga Kobiet, Szkolna Liga Futsalu, Liga Biznesu. Na arenie ogólnokrajowej wyróżniały się również drużyny takie jak PA NOVA, JANGO, Nbit, RADAN, TANGO, JARD, EBES, GAF, GTW, oraz PIĄTECZKI GLIWICE, które z dumą reprezentowały nasze miasto.

Niezachwiana pasja i zaangażowanie działaczy spowodowały, że futsal w Gliwicach zyskał coraz więcej miłośników tej formy gry w piłkę nożną. Niezapomniani są ludzie tacy jak Piotr Werner, Zbigniew Szatkowski, Jarosław Penkala, Roman Sowiński, Marek Nowicki, Wiesław Pawlus, Jerzy Wojewódzki, którzy od samego początku byli zaangażowani w tworzenie i rozwijanie „mini piłki”, a niektórzy z nich nadal namiętnie ją wspierają. To dzięki nim przez wszystkie lata Gliwicki FUTSAL stał się tak znany i uznawany.

Należy również wspomnieć o najważniejszym osiągnięciu, jakim był udział reprezentantów Polski w Mistrzostwach Świata w Hongkongu w 1992 roku. Spośród dwunastu zawodników, aż czterech miało korzenie w Gliwicach: Dariusz Kałuża, Wiesław Lipka, Mirosław Rypel i Jacek Podgórski. Gliwice od tego momentu zyskały miano jednego z najważniejszych ośrodków piłki nożnej pięcioosobowej w Polsce, a być może nawet w Europie, przede wszystkim w kontekście rozgrywek miejskich i środowiskowych.

Liga Oldbojów w Futsalu w Gliwicach

Gliwicka Liga Oldbojów w Futsalu to miejsce, gdzie pasjonaci futbolu i doświadczeni zawodnicy z całej Polski spotykają się na parkiecie. Historia tej ligi sięga wielu lat wstecz, a uczestnicy to byli reprezentanci Polski i ekstraklasy, którzy nadal kochają futsal i rywalizację. Gliwicka Liga Oldbojów w Futsalu to nie tylko miejsce spotkań pasjonatów futsalu z Gliwic. Do rywalizacji dołączają drużyny i zawodnicy z miast Śląska, w tym Zabrza i Rudy Śląskiej. To wielomiejska arena futsalowej pasji.

O historii i pochodzeniu futsalu poczytasz więcej tutaj.