Futsal w Polsce

Historia Futsalu w Polsce

Historia futsalu w Polsce zaczyna się w 1989 roku, kiedy po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa Polski w pięcioosobowej wersji gry, wówczas jeszcze nazywanej „five-a-side”. Mistrzostwa te odbyły się zarówno na hali sportowej, jak i na otwartym boisku. W pierwszej odmianie, rozgrywanej w hali, zwyciężyła drużyna The Mechanics Ax Rzeszów, natomiast na otwartym boisku triumfował zespół Zawisza Gliwice.

Nieco wcześniej, już od 1984 roku, regularnie organizowano Mistrzostwa Polski w minipiłce zarówno na hali (pierwszym mistrzem był zespół 22-Findera Gliwice) jak i na boiskach otwartych (pierwszy mistrz to PSC 62 Kaktus Warszawa). Jednakże w tych pierwszych edycjach drużyny składały się z sześciu zawodników. Wszystkie te rozgrywki były organizowane przez Komisję Krajową Szóstek Piłkarskich (KKSP), która została założona 16 października 1983 roku i działała przy Zarządzie Głównym AZS.

Zmniejszenie liczby zawodników w drużynie wynikało z harmonizacji przepisów, co miało miejsce w związku z włączeniem międzynarodowych zrzeszeń minifutbolowych pod egidę FIFA w 1988 roku. Wtedy to zaczęto stosować jednolite zasady w różnych wariantach piłki nożnej (oprócz wersji 6-osobowej, na całym świecie grało się również w składach 5-osobowych i 7-osobowych).

W 1987 roku KKSP zmieniła swoją nazwę na Krajową Komisję Mini Piłki Nożnej (KKMPN), a w 1993 roku podzieliła się na dwie niezależne organizacje: Polskie Towarzystwo Piłki Nożnej Pięcioosobowej (PTPNP) i Polskie Stowarzyszenie Mini Piłki Nożnej (PSMPN), obie działające przy PZPN i organizujące coroczne rozgrywki o mistrzostwo Polski (choć większą autonomię miała pierwsza z tych organizacji). Dopiero w 1996 roku doszło do ich połączenia, tworząc jedną wspólną Komisję ds. Futsalu PZPN, odpowiedzialną za reprezentowanie Polski na arenie międzynarodowej, organizowanie kadr narodowych oraz prowadzenie rozgrywek o mistrzostwo Polski i Puchar Polski.

Ważnym momentem w historii polskiego futsalu było powołanie narodowej reprezentacji w styczniu 1992 roku przed kwalifikacjami do Mistrzostw Świata’1992. Reprezentacja ta rozegrała swój pierwszy oficjalny mecz w kwietniu 1992 roku w Hiszpanii i od tego czasu futsal zyskał na popularności w Polsce.

Od początku lat 90. XX wieku podejmowano starania w celu stworzenia regularnych rozgrywek ligowych o mistrzostwo kraju. W listopadzie 1994 roku utworzono Ligę Halową Piłki Nożnej Pięcioosobowej (LHPNP) i ustalono jej regulamin. Pierwszy sezon rozgrywek odbył się w sezonie 1994/1995, a Liga skupiła 8 drużyn. Warto zaznaczyć, że Liga Halowa Piłki Nożnej Pięcioosobowej stanowiła ważny krok w rozwoju futsalu w Polsce.

Obecnie w Polsce ligowe rozgrywki futsalowe odbywają się w ramach systemu „jesień-wiosna” na trzech różnych szczeblach:

Ekstraklasa. (obecnie FOGO Futsal Ekstraklasa)

I liga.

II liga (podzielona na 6 grup).

Dodatkowo, co roku organizowane są następujące turnieje:

Puchar Polski.

Superpuchar Polski.

W większych polskich miastach istnieją również Środowiskowe Ligi Futsalu, które są rozgrywkami typowo amatorskimi. Reprezentacje tych lig, na przykład jako drużyny miast, mogą jednak uczestniczyć w zawodach o Puchar Polski.

Gliwice w Ekstraklasie Futsalu

Obecnie w FOGO Ekstraklasie Fustalu występują dwie drużyny z Gliwic czyli Piast Gliwice i KS Sośnica Gliwice, jednakże w przeszłości tych zespołów było o wiele więcej:

W tabeli wszechczasów Ligi fustalu możemy spotkać takie zespoły z Gliwic jak:

  • P.A. NOVA Gliwice – zajmuje trzecie miejsce w tabeli wszechczasów, zdobywając w polskiej ekstraklasie 636 punktów w 334 meczach (15 sezonów). Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski w futsalu.
  • PIAST Gliwice – drużyna Piasta Gliwice występowała łącznie w ekstraklasie futsalu przez 9 sezonów, w tabeli wszechczasów zajmuje 6 miejsce. Czasowo występował w rozgrywkach pod nazwą Nbit Gliwice. W sezonie 2021/2022 wygrał mistrzostwo Polski w futsalu.
  • JARD Gliwice – w polskiej ekstraklasie występował przez 3 sezony, zdobywając łącznie 89 punktów. Wicemistrz Polskie w sezonie 1994/1995
  • FC Nova Katowice – występował w rozgrywkach pod nazwą Jango Katowice, Jango Mysłowice, Jango Gliwice
  • Sedtex Gliwice – występował w rozgrywkach pod nazwą Mar-HO
  • GSF Gliwice – występowało w rozgrywkach pod nazwą P.A. Nova Gliwice (sezon 2020/21)
  • GAF Gliwice – w futsalowej ekstraklasie spędził dwa sezony, łącznie zdobywając 61 punktów.
  • RADAN Gliwice – występował przez trzy sezonie w ekstraklasie futsalu, zdobył łącznie 68 punktów.
  • KS SOŚNICA Gliwice w sezonie 2023/2024 po raz pierwszy występuje w futsalowej ekstraklasie.

Na liście najlepszych strzelców w historii ekstraklasy futsalu znajduje się wielu zawodników którzy grali w drużynach z Gliwic:

Korczyński Błażej, Filipczak Krzysztof, Kuchciak Krzysztof, Dąbrowski Robert, Franz Rafał, Lebiedziński Daniel, Grądowski Radosław, Maksym Szymon, Machura Paweł, Fortuna Jacek, Ciastko Tomasz, Dewucki Przemysław , Neutzling Ferreira Douglas, Wachuła Roman, Kaźmierczak Mariusz, Lutecki Tomasz, Dura Tomasz, Brauhoff Dariusz, Kluska Wojciech, Wojtas Damian, Mizgajski Maciej , Jarzmik Rafał , Kasprzyk Tomasz, Janovsky Jan, Solecki Dominik, Gładczak Robert, Czok Tomasz, Zamiar Robert, Grendziak Marek, Kiełpiński Marcin, Demyszew Denis, Włodarek Michał, Mirga Zbigniew, Filosek Andrzej, Sikora Wojciech, Kędziora Wojciech, Satora Robert , Szymura Piotr, Czech Marcin, Mrowiec Mateusz, Nowosielski Robert, Kałuża Dariusz, Wolański Dariusz, Szadurski Sebastian, Godula Piotr, Pautiak Maksym, Łopuch Piotr, Róg Robert, Wiewióra Robert, Piskorz Krzysztof , Lang Damian.

Wielu z tych zawodników grało w gliwickiej lidze futsalu PIĄTKA, a po zakończeniu kariery profesjonalnej mierzyło się w Gliwickiej Lidze Oldbojów.

Historia Futsalu w Gliwicach

Na początku 1983 roku przy niewielkim stoliku kawiarni zasiadło trzech entuzjastów sportu: Piotr Werner, sędzia piłkarski, obecnie Promotor i współwłaściciel grupy boksu zawodowego Knockout Promotions; Maciej Chudzikiewicz, trener szermierzy klubu „Piast” Gliwice; oraz Jerzy Wojewódzki, pasjonat tej odmiany piłki nożnej. To właśnie tam narodził się pomysł na zorganizowanie pierwszego oficjalnego turnieju mini-piłki nożnej, znanej wówczas jako „szóstki”, pod szyldem Klubu Sympatyków Piłkarstwa Gliwickiego. W początkowym optymizmie spodziewali się kilkunastu lub może kilkudziesięciu drużyn, ale w ciągu kilku dni zainteresowanie turniejem przerosło ich najśmielsze oczekiwania – zapisy złożyło aż 132 zespoły! Wtedy też, ze względu na dużą liczbę uczestników, zmuszeni byli zamknąć listę zgłoszeń.

Pierwszy turniej odbył się w hali sportowej przy ulicy Okrzei, a drużyny rywalizowały w grupach po trzy zespoły. Zwycięzcą okazała się drużyna „Derby Gliwice”, która pokonała „TAXI”. Przed finałem rozegrano także mecz ówczesnych drugoligowych drużyn „Piast” Gliwice i „Radomiak” Radom.

W rezultacie ogromnego zainteresowania pierwszym turniejem, konieczne stało się zorganizowanie regularnych rozgrywek w Gliwicach. Przeprowadzono eliminacje do I i II ligi, podzielone na osiem grup, z których dwie najlepsze drużyny awansowały do I Ligi, a trzecie i czwarte miejsce dało im miejsce w II Lidze. W zależności od zainteresowania, w różnych latach rozgrywki obejmowały różną liczbę lig, sięgając nawet sześciu poziomów rozgrywkowych.

W swoim szczytowym okresie funkcjonowania istniały następujące ligi: I, II, III, IV, V, VI Liga, Liga Oldbojów, Liga Super Oldbojów, Liga Kobiet, Szkolna Liga Futsalu, Liga Biznesu. Na arenie ogólnokrajowej wyróżniały się również drużyny takie jak PA NOVA, JANGO, Nbit, RADAN, TANGO, JARD, EBES, GAF, GTW, oraz PIĄTECZKI GLIWICE, które z dumą reprezentowały nasze miasto.

Niezachwiana pasja i zaangażowanie działaczy spowodowały, że futsal w Gliwicach zyskał coraz więcej miłośników tej formy gry w piłkę nożną. Niezapomniani są ludzie tacy jak Piotr Werner, Zbigniew Szatkowski, Jarosław Penkala, Roman Sowiński, Marek Nowicki, Wiesław Pawlus, Jerzy Wojewódzki, którzy od samego początku byli zaangażowani w tworzenie i rozwijanie „mini piłki”, a niektórzy z nich nadal namiętnie ją wspierają. To dzięki nim przez wszystkie lata Gliwicki FUTSAL stał się tak znany i uznawany.

Należy również wspomnieć o najważniejszym osiągnięciu, jakim był udział reprezentantów Polski w Mistrzostwach Świata w Hongkongu w 1992 roku. Spośród dwunastu zawodników, aż czterech miało korzenie w Gliwicach: Dariusz Kałuża, Wiesław Lipka, Mirosław Rypel i Jacek Podgórski. Gliwice od tego momentu zyskały miano jednego z najważniejszych ośrodków piłki nożnej pięcioosobowej w Polsce, a być może nawet w Europie, przede wszystkim w kontekście rozgrywek miejskich i środowiskowych.

Liga Oldbojów w Futsalu w Gliwicach

Gliwicka Liga Oldbojów w Futsalu to miejsce, gdzie pasjonaci futbolu i doświadczeni zawodnicy z całej Polski spotykają się na parkiecie. Historia tej ligi sięga wielu lat wstecz, a uczestnicy to byli reprezentanci Polski i ekstraklasy, którzy nadal kochają futsal i rywalizację. Gliwicka Liga Oldbojów w Futsalu to nie tylko miejsce spotkań pasjonatów futsalu z Gliwic. Do rywalizacji dołączają drużyny i zawodnicy z miast Śląska, w tym Zabrza i Rudy Śląskiej. To wielomiejska arena futsalowej pasji.

O historii i pochodzeniu futsalu poczytasz więcej tutaj.